SSS

SIKÇA SORULAN SORULAR

Hangi Kriterlere Göre Fiyat Verilmektedir?
Fiyatlar, işin nerede (hangi bölgede) olduğuna, miktarına, montaj yapılacak zemine (toprak beton, asfalt vs.) arazi şartlarına (eğimli, düz, engebeli, kayalık, orman gibi) ve elektrik olup olmadığına bağlıdır. Dolayısı ile her iş için verilen fiyat farklıdır. Standart bir uygulama fiyatı yoktur. Vereceğiniz bilgiler, sağlıklı fiyat almanız açısından önemlidir.

Eksik ve yanlış bilgiler ile alınacak teklifler sizi yanıltabilir. Fiyat almadan önce, yapılacak işin kaç metre olduğu, yerinde ölçerek, tespit etmek gerekir. 1 dönüm (1.000 m²) bir arazinin çevresi yaklaşık 120 – 130 m civarındadır. 100 m2'nin altındaki işlerin birim fiyatları ile daha büyük işlerin birim fiyatları aynı değildir. Yani iş büyüdükçe birim fiyatlar düşmektedir. Bu konuda bizden de yardım isteyebilirsiniz.

Firmalar Arasında Neden Bu Kadar Fiyat Farkı Var?
Unutulmamalıdır ki, aldığınız fiyatlar, malzemenin ve iş kalitesinin bir yansımasıdır. Her şeyde olduğu gibi, çitte de kalite farkları bulunur. Neticede ödediğiniz paranın karşılığını alırsınız.

Firmalar arasındaki kıyasıya rekabet, çit ürünlerinde kalitenin düşmesine sebep oluyor. Hammaddesi ağırlıkla demir olan çit ürünlerinde, fiyat farkı varsa bu fark, kalınlığından, kaplamasından ve kullanılan aksesuarlardan kaynaklıdır. Müşteriler fiyat alırken gösterdiği hassasiyeti, iş sonunda göstermeli ve firmanın teklif ettiği ürün ile sattığı / uyguladığı ürün arasında fark olup olmadığı karşılaştırılmalıdır.

Piyasada genellikle, kalınlık konusunda bazı oynamalar yapılmaktadır. Örneğin panel çitte müşterilere tel kalınlığının 4,50 mm olduğu söylenir, ancak çoğu firma standart 4,30 mm kalınlıkta üretim yapmaktadır. Bu aradaki fark az gibi görünse de, ikisi arasında 1,00.-TL/m² fiyat farkı vardır.

Trabzon veya Karadeniz Bölgesi Dışında da Hizmet Veriyor musunuz?
Yapılacak işin miktarına bağlı olarak, Türkiye'nin her yerine uygulama yapılmaktadır. İşin fiyatını belirleyen en önemli unsur, malzemeden sonra işçilik ve nakliyedir. Yapılacak işin İstanbul'a uzaklığı önemlidir. Montaj personelinin, montaj süresince barınacağı bir yere ihtiyacı vardır. Ekip için, konaklayacak bir yer sağlayamıyorsanız, otelde konaklanacağından, oluşacak bu ekstra maliyet, birim fiyata yansıtılmaktadır.

Uygulama Yaptırmak İstemiyorum. Sadece Malzeme Satın Alabilir miyim?
Müşterilerimiz genellikle uygulamanın uzman ekipler tarafımızdan yapılmasını tercih eder. Bu konu, estetik ve montaj sağlamlığı açılarından önemlidir. Ancak isterseniz sadece malzeme de satın alabilirsiniz? Özellikle bu konuda iş beceriniz varsa, malzeme satın alarak, uygulamayı kendi imkânlarınızla yaptırmanız, sizin için daha ekonomik olacaktır. Uygulamanın nasıl yapılacağı konusunda bizden teknik bilgi alabilirsiniz. Ayrıca farklı şehirlere malzeme gönderimi de yapılmaktadır. Nakliyeyi ekonomik şekilde çözmek için sizin adınıza araştırma yapılmaktadır.

Toprak Zemine Çit Yapılabilir mi?
Evet yapılabilir. Ancak toprak zemine montaj yapmak, beton üzerine yapmaktan daha zordur. Toprak zeminde montaj, beton üzerine montaj süresinin hemen hemen iki katıdır. Direklerin zemine montajı için 2,50 – 3,00 mt ara ile çukurlar açılır ve direk bu çukura gömülerek, içerisi beton ile doldurulur. Dolayısı ile kullanılan bu beton, ek bir maliyet olarak birim fiyata yansır. Teklif alırken zemin durumunu mutlaka belirtiniz.

Tuğla veya Taş Duvar Üzerine Uygulama Yapılabilir mi?
Direkler, beton duvarlar üzerine, çelik dübeller vasıtası ile bağlanır. Tuğla veya taş duvar üzerine uygulama yapılabilmesi için duvar üzerinde 15 – 20 cm kalınlığında beton hatıl veya harpuşta olması gerekir. Direk uygulama yapılması zor ve sakıncalıdır. Yapılsa dahi bir süre sonra çitler yerinden oynayacaktır.

Çitin Yüksekliğini Nasıl Belirlemek Gerekir?
Güvenlik amacı ile yapılacak çitlerde, çit yüksekliğinin, yerden en az 2,00 mt olması gerekir. Uygulama duvar üzerine yapılacak ise, duvar yüksekliği de dikkate alınmalıdır. Örneğin, duvarınız 1,00 m ise, üzerine 1,00 m çit yapılması uygun olacaktır. Çit yüksekliğinde bazı standart yükseklikler vardır. Bu yükseklikler ürünlere göre değişmektedir. Ara ölçülerde çit yapmak pek mümkün değildir. Bunun için ayrıntılı bilgi isteyiniz.

Çitin Üzerinden Atlanmasını Nasıl Önleyebiliriz?
Çitin üzerinden atlanmasını önlemek için çit üzerine jiletli tel, dikenli tel gibi bazı caydırıcı ürünler uygulamak gerekir. Jiletli tel günümüzde oldukça sık kullanılmaktadır. Jiletli tel, Helezonik, düzlemsel ve düz formlardadır. Helezonik, görünüş olarak kaba ancak en etkili olanıdır. Düzlemsel ise nispeten daha estetiktir. Konut çevresinde çit yapılacak ise düzlemsel jiletli tel tercih edilmesi daha uygundur.

Her Renkte Çit Yapılabilir mi?
Evet yapılabilir. Ancak standart renk (Ral 6005) yeşil olup, diğer renklerde fiyat farkları doğmaktadır. Bu fiyat farkları, seçeceğiniz renge göre değişir. Örneğin, beyaz veya gri renkler nispeten daha ucuzdur. İşin miktarı çoksa, bu fark müşteriye yansıtılmaz. Turuncu, sarı, gibi renklerde fiyat farkı daha fazladır. Bunun sebebi, boya hammadde fiyatlarının renklere göre değişiklik göstermesidir.

Özel Ölçülerde İmalat Yapılabilir mi?
Bazı projeler için şartnamelere uygun özel üretim yapılabilmektedir. Özel üretim yapılabilmesi, işin miktarına bağlıdır. Miktarlar düşük (500 m²'nin altında) ise özel üretim yapılması zordur, yapılsa dahi çok pahalıdır. Özel üretim yapılabilen durumlarda, ürünlerin ebatları, göz aralığı, tel kalınlığı ve rengi isteğe bağlı olarak değiştirilebilir. Tabi ki bu değişiklikler sınırsız değildir. İmkânlar doğrultusunda ne gibi değişikler yapılabileceğini bize danışınız.

Çit Montajı Ne Kadar Zamanda Yapılabilir?
Montaj süresi, işin miktarına ve zemin durumuna bağlı olarak, ortalama 1 ekip ile günde 100 m civarındadır. Bu miktar toprak zeminde 50 m²'ye düşmekte, düz beton zeminlerde ise 150 – 200 m civarında gerçekleşmektedir. Çit malzemelerinin üretimi de yine miktara bağlı olarak, yaklaşık 7 - 10 gün sürmektedir. Yani siparişinizden 10 gün sonra montaj başlayabilir. Örneğin çit işiniz 500 m² ise, montaj 4 - 5 gün sürecektir.

Çitle Birlikte Kapı da Yapılabilir mi?
Hemen hemen bütün çit işlerimizde müşterilerimizden gelen kapı taleplerini de karşılamaktayız. Kapılar, ister yaya kapısı, ister araç giriş kapısı olsun, uygulanan çit malzemesinden üretilebilmektedir. Böylece kapılarınız çitleriniz ile uyumlu olur. Bunun yanı sıra, çok farklı malzemelerden de kapı imalatı yapılmaktadır. Kapılar istenirse, daha sonrada otomatik hale de getirilebilir. Özellikle araç giriş kapılarına uzaktan kumandalı motor takılmaktadır. Yaya kapılarına ise özel okuyuculu güvenlik kilitleri monte edilebilmektedir. Kapı genişlikleri değişkenlik gösterse de, yaya giriş kapısı için 1,00 mt, araç giriş kapısı için 4,00 mt genişlik en çok uygulanan ölçülerdir.

Ödeme Şartları Nasıl?
Üretime geçilmeden önce, işin toplam tutarının bir kısmı (%30 - %50'si) avans olarak müşterilerden talep edilir. Avans ödemesi yapılmaksızın siparişiniz kesinlik kazanmaz ve üretime başlanmaz. Ödemenin kalan kısmını ise, işin sonunda banka yolu ile ödersiniz. İş bir firmaya, kuruma yapılıyor ise, makul vadelerde, çekle ödeme kabul etmekteyiz. Çek kabul edilmeden önce, çekin ve firmanın güvenilirliği araştırılır. Ayrıca bütün müşterilerimiz, kredi kartı ile veya mail-order yöntemi ile bize ödeme yapabilirler.

Bu yazıda aradığınız cevabı bulamıyorsanız bizi çekinmeden arayabilirsiniz.